Orbis Scriptus / Karel Machala   --> MojeKnihy/MyBooks
čili Rozcestník článků a textů * Signpost of my articles and texts

Moje nová kniha (2020):
Mezi indiány, dinosaury a mrakodrapy. 4444 mil putování digitálních nomádů Amerikou.

Můj cestopis po Americe je k dostání zde jako brožovaná kniha
Anotace: Dva měsíce snů, které prožívá rodina digitálních nomádů na cestách Amerikou tak, aby viděla co nejvíc: překonává třítisícové výšky s řídkým vzduchem, prožívá Grand Canyon i dobrodužnou cestu chicagským metrem, floridské vesmírné středisko NASA i arizonské kaktusy, teplé moře i sníh, Niagarské vodopády i prezidentské mrakodrapy, stopy a kostry dinosaurů, muzea i slavná místa historie, především však indiánské rezervace v počtu větším než malém. Rodina cestuje, aniž by měla dovolenou: pracuje a učí se na dálku a přitom komunikuje a potkává (ne)obyčejnou Ameriku, jaká je. Protože nemá bezedné kapsy, poskytuje inspiraci a návod pro levné překonávání vzdáleností i přenocování všem, kteří by chtěli totéž, aniž by museli vypnout svůj pracovní, školní a rodinný život.

----*****------*****-----*****
Moje články a texty (mimo knihy) uspořádané chronologicky od nejčerstvějších po nejhistoričtější (zatím se na tom pracuje...)
My articles and texts (except books) ordered from the freshest ones (under construction...)

Přírodní nekonvenční terapie, postupy a prostředky, které by neměly chybět v arzenálu domácnosti a/nebo v našich pamatovacích ústrojích, protože jsou účinné "nespecificky", tedy v mnoha velmi různých případech různých stavů a chorob - bude ještě doplňováno
9/2020: Doplněny Zápisky z cest o Okruh doby koronavirové 8/2020 (pouze trasa)
17/3/2020: článek Na koronavirus něco zabírá, ale téměř nikdo to nevidí (psáno pro vlastní web a Neviditelný pes)

Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázy (Karel Machala, publikováno zde - Neviditelný pes 10. 2. 2017)
--
2017
Program dr. Jelinka, kterým zvrátil roztroušenou sklerózu u sebe i mnoha pacientů
2016
(Rozhovor se mnou o mé knize pro detoxy.cz/dobreoci.cz, otázky kladl Tomáš Brouček.)
2015
Něco na zimu: Jak přitopit zevnitř (aneb Některé potíže s metabolismem a štítnou žlázou může vyřešit správné palivo).
Něco zábavného z historie vědy aneb Za 300 let se zase tak moc nezměnilo
Netoxické klíče na zbytnělou prostatu i padání vlasů? (Ad: Testosteron, DHT, 5-alfa-reduktáza)
2014
Jak jsme potkali autistického chlapečka - přestože existují děti vyléčené z autismu (a poruch autistického spektra), konvenční medicína je zatím k použitým metodám slepá
Náchylnost k onemocnění diabetes typu 2 předali některým lidem Neandertálci - Konkrétní studie se týká Mexičanů s indiánskými předky, ale i Evropané jsou zhruba z 1/40 neandertálského původu (já to mám potvrzené genetickými testy, ale platí to i pro vás). I bez ní ale logicky musíme dojít k závěru, že to, co předkové nejedli a na co se jejich a naše geny neadaptovaly, bude častěji způsobovat onemocnění, a naopak.
Ötzi, jeho zdraví a zářezy na místech akupunkturních bodů - Co nám může 5300 let starý člověk říct na téma budování zdraví a vliv těžkých kovů na rozvoj nemocí? Jakými nemocemi trpěl muž zabitý v době bronzové ranou palicí do hlavy?
Přírodní nekonvenční terapie, postupy a prostředky, které by neměly chybět v arzenálu domácnosti a/nebo v našich pamatovacích ústrojích, protože jsou účinné "nespecificky", tedy v mnoha velmi různých případech různých stavů a chorob - bude ještě doplňováno
Co je a co není celostní medicína (s vazbou na výše uvedený seznam přírodních nekonvenčních postupů a prostředků)
Operace psychiky zbraní - Jak si mladý Američan pistolí vystřelil z hlavy obsesívně kompulzivní poruchu a co z toho plyne
2013
Příhoda s EAV - Jak jsem získal jistotu, že diagnostika přístroji EAV není výmysl

*** starší texty
Jak jsem byl Ježíš, a ani jsem o tom nevěděl (autor: Blanka Machalová). 
Ptáček (první krátká básnička, autor: Petr Machala, 9 let, 10/2015).
Podvod se zlým psem: Retrospektivní přemítání o konfliktu Ruska a Ukrajiny - retrospektivní pohled na nejdůležitější událost roku (9/2014-4/2015)
Tři Achillovy paty Bitcoinu - můj článek, vyšlo v Bankovnictví, 1-2/2014, s. 38-39. (Rizika a vady virtuální měny Bitcoin - padělatelnost, absence krytí, manipulativnost kurzu. Výhody/nevýhody anonymní měny, hrozby pro bitcoin, bitcoin jako hrozba. E-gold.).
Neobyčejný člověk Evžen Štekl - psáno pro web silamoudrosti.unas.cz v rámci vzpomínek žáků a přátel, umístěno sem 9/2014 (psáno 7/2013)
Zajímavé výtvory mých dvojčat (přídáno 15. 5. 2014): 
Můj portrét od syna Davida (vytvořil v 7 letech, 2013) a Italsko-český slovník jako dar od syna Petra (vytvořil v 6 letech v roce 2012 po návštěvě Itálie)
Předvolební úvahy: Proč nebudu volit Krmiče tlustého státu (20. 10. 2013) - původně psáno se sympatiemi ke Svobodným, v té době ještě nadějné straně s dobrými nápady pod vedením Petra Macha.
Monopol na slova: Metelescu blescu aneb Bude pan Svěrák platit Metelescuovým a Blescuovým? (8. 10. 2013) (Umístěno pod Jazykové okénko, ale týká se nejen jazyka)
Příběh jednoho chlapce, kterého nakonec nesemlely mlýny: Cesta do školy budoucnosti (7/2013) (Umístěno pod Zápisky z cest, ale není to cestopis).

Dále jsou další moje texty rozčleněné tematicky:

GENEALOGIE - delší strukturovaný text na téma hledání předků a genetická genealogie (viz též moje genealogická kniha)
(GENEALOGY) 

JAZYKOVÉ OKÉNKO - zajímavosti ze světa jazyků a jejich podobností, komparativní lingvistiky, překladů apod.
(MY LINGUISTIC BLOG) 

MOJE STARŠÍ ČLÁNKY - v médiích (většinou tištěných) jsem za poslední čtvrtstoletí publikoval tisíce článků, zde jen několik desítek.
(MY OLDER ARTICLES) 
Dá-li buoh, mozg, 
powětřie, duowtip, 
čas, chuť a nálada, 
budou v rámci 
těchto blogů 
přibývat další 
a další texty, 
které budu postupně 
přidávat nebo psát. 
Pro snadnější 
sledování toho, 
co bylo 
nedávno přidáno 
či upraveno, 
jsem přidal 
do postranního panelu 
okénko 
Poslední aktivita 
na webu.
<<-----------