VOX EX AUSPICE
čili "Hlas zevnitř pozorovatele ptáků"

Blogová všehochuť (plus odkazy jinam) k aktuálnímu dění ve světě, zemi, rodině i mně. Auspex/augur ve starém Římě na základě porozování letu ptáků předvídal, jaký osud na lidstvo či zemi tamní bohové sesílají a co pro ně chystají. Název jsem zvolil záměrně tak, aby se pod něj vešlo mnoho témat. 

Pětiprocentní práh jako vynález (možné) zkázy (Karel Machala, publikováno zde - Neviditelný pes 10. 2. 2017)
Jak jsem byl Ježíš, a ani jsem o tom nevěděl (autor: Blanka Machalová). 
Ptáček (první krátká básnička, autor: Petr Machala, 9 let, 10/2015).
Zahlédnuto jinde, autor neznámý: V bříšku (aneb existuje život po porodu?). 
50 důvodů, proč Barnevern odebral děti. Blog Lucie Amálie Sulovské: Norské úřady ukradly Polákům dítě, unesli si ho zpátkyCo je dovoleno Jovovi
Když nevíš jak dál (ad povolební změny v PL v kontextu). 
Podvod se zlým psem: Retrospektivní přemítání o konfliktu Ruska a Ukrajiny - retrospektivní pohled na nejdůležitější událost roku (9/2014-4/2015)
Putin's libertarians: Ukrajina-Rusko - pro ty, kdo se chtějí lépe zorientovat v tom, proč žádný svobodomilný člověk nemůže stát na straně ruské agrese vůči Ukrajině, ani zaujímat neutrální postoj vůči ní, velmi trefně argumentuje ruský libertarián Michail Svetov. Zajímavá recenze knihy Putin's Kleptocracy: How he and his cronies stole Russia (Putinova kleptokracie: Jak on a jeho braši ukradli Rusko) - k vývoji v Kremlu, zpětném převzetí moci KGB, Putinových obchodech, kontaktech a metodách a jeho cestě k moci.
--
Tři Achillovy paty Bitcoinu - můj článek, vyšlo v Bankovnictví, 1-2/2014, s. 38-39. (Rizika a vady virtuální měny Bitcoin - padělatelnost, absence krytí, manipulativnost kurzu. Výhody/nevýhody anonymní měny, hrozby pro bitcoin, bitcoin jako hrozba. E-gold.).
Neobyčejný člověk Evžen Štekl - psáno pro web silamoudrosti.unas.cz v rámci vzpomínek žáků a přátel, umístěno sem 9/2014 (psáno 7/2013)
Zajímavé výtvory mých dvojčat (přídáno 15. 5. 2014): 
Můj portrét od syna Davida (vytvořil v 7 letech, 2013) a Italsko-český slovník jako dar od syna Petra (vytvořil v 6 letech v roce 2012 po návštěvě Itálie)
Předvolební úvahy: Proč nebudu volit Krmiče tlustého státu (20. 10. 2013) - původně psáno se sympatiemi ke Svobodným, ti však zklamali v zásadní věci postoje vůči agresi na Ukrajině
Monopol na slova: Metelescu blescu aneb Bude pan Svěrák platit Metelescuovým a Blescuovým? (8. 10. 2013) (Umístěno pod Jazykové okénko, ale týká se nejen jazyka)
Příběh jednoho chlapce, kterého nakonec nesemlely mlýny: Cesta do školy budoucnosti (7/2013) (Umístěno pod Zápisky z cest, ale není to cestopis).