Kuriozity, na jaké můžete narazit při hledání předků
I pohled do 350 let starého dokumentu vás může někdy pořádně rozesmát. Jindy zase můžete být téměř přesvědčeni o velmi zajímavé stopě, která se nakonec nepotvrdí. 
(Tento text doplňuje hlavní text ke genealogii - hledání předků - na tomto webu, a také moji nejnovější knihu Kdo jsme a odkud přicházíme? Netušené souvislosti hledání předků.)

Občas si v matrikách všimneme zápisu, který vyvolá úsměv či poodhalí nějaké tajemství, jako třeba jeden zápis ze 17. století na Vyškovsku, nejde o předky moje ani nikoho z lidí, kterým jsem předky hledal: "Matka: Barbara. Otec: Woják, který do Polska maršírowal." Nebo si přečteme u jednoho zápisu narození třeba i 350 let staré jadrné nadávání zapisujícího pana faráře na svobodnou matku, která přišla na Brněnsko z východu Moravy, v místě porodila a hned zmizela směrem na západ a dítko zanechala vesničanům. Duchovní psal zápis česky a přitom použil jeho stavu nepříliš hodné "kurwa" s dvojitým w opepřené ještě mnohým slovním hromováním). U vlastních předků každého člověka pak k nejzajímavějším zjištěním patří třeba příchody z dalekých krajů, příjmení, která naznačují zajímavý původ, regimenty císařské armády, v nichž mnoho předků sloužilo, zajímavá zaměstnání a tak dále.
Napoleonský  kapitán se stejným příjmením
Někdy se rýsuje velmi zajímavá skutečnost. Napětí stoupá s každou další vyhledanou generací: potvrdí se nebo ne? Tak třeba v mém případě se mezi předky vyskytuje příjmení Lotrek. Hlavou bleskne myšlenka: Hm,  nemohl by mezi předky být třeba nějaký napoleonský voják, který zůstal po bitvě u Slavkova někde u Brna? Na internetu si někde přečtete domněnku, že příjmení Lotrek se sem opravdu mohlo dostat z Francie. Hledáte a mezitím v jedné knize o napoleonských dobách vidíte, že v bitvě u Slavkova byl skutečně na jižní Moravě v Napoleonově vojsku kapitán Lautrec (čte se, ano, přesně tak: Lotrek). Tento kapitán Lautrec pak velel posádce Francouzů ve Vyškově a zachoval se dokonce nejeden jeho dopis místním úřadům. To vypadá nadějně - potenciální zajímavý předek, řeknete si. Hledáte na Google Maps, kde je přesně město Lautrec a najdete ho, i s hradem. Vzpomenete si na slavného malíře jménem Toulouse-Lautrec. 
Genetický důkaz
A pak pokračujete v hledání předků a zjistíte, že všechno bylo úplně jinak. Lotrekové nepřišli z Francie. Byli tu už stovky let před bitvou u Slavkova. Jejich příjmení vzniklo chybou v zápisu po přestěhování z příjmení Rotrekl, původně německy Rotröckel. Nešlo třeba o omyl, špatně vyhledaný zápis? Nešlo. A najdete nezvratný genetický důkaz - Lotrekům i Rotreklům testovali geny chromozomu Y, který se předává po otcovské linii a tedy po linii příjmení - a obě příjmení vydala shodnou skupinu E1b1b, která nepatří k nejčastějším v naší populaci. Rotröckel - význam nejspíš "červená suknička" nebo i "červený kabátec". Hm, copak asi ten první předek s tímto příjmením dělal, že mu takhle říkali?
KAREL MACHALA