Jazykové okénko
LINGUISTIC WINDOW
Zajímavosti a články ze světa jazyků / Interestingnesses and articles from the world of languages
************************************************************************************************************************************************************ 
Moje jazykové e-knihy na Amazonu v angličtině v sérii 123+ Words from the Proto-World (dosud vyšly 4: STONEHILL TOP MOUNTAINTALK CALL LANGUAGECUT AXE SAW FILEFIRE BURN KINDLE IGNITE) nachází společné kořeny nejstarších slov (začíná významem "kámen", dále "hora, kopec", "jazyk volat mluvit", "sekat sekera pila" a budou pokračovat další ve stejnojmenné sérii)./For those who love languages: I have a series of e-books (123+ Words from the Proto-Worldon Amazon in English: These 2018 e-books look for common roots of the oldest words (so far released: STONEHILL TOP MOUNTAIN, TALK CALL LANGUAGECUT AXE SAW FILEFIRE BURN KINDLE IGNITEmore to come!).
*************************************************************************************************************************************************************
2019
Úvod k sérii e-knih v angličtině 123+ Words from the Proto-World/Introduction to my e-book series 123+ Words from the Proto-World.
2018
Jaké koncovky množného čísla mají různé jazyky (nehotové)
2017
Příbuznost jazyků: Hypotetický strom Borejských jazyků (Relatedness of languages: The hypothetical tree of Borean languages)
Osobní zájmena v mnoha jazycích: Jak se řekne JÁ - TY - ON/ONA/ONO - MY - VY - ONI/ONY/ONA
2016
Slova kopcovitá z jedné líhněKarpaty, hřbet, chrbát, hrb, hrib a Chorvat (plus Berg, Burg, hrob a břeh)
Otec - táta v mnoha jazycích: jedno z nejstarších slov vůbec, podobá se téměř ve všech jazycích snad všech jazykových skupin světa
(Not just) numbers are very old words - (anglicky, podobný text česky s trochu jinou strukturou je o řádek níž: Podobnosti japonštiny...)
Podobnosti japonštiny s jinými jazyky, mj. češtiny, japonštiny, baskičtiny a maďarštiny. (Plus příběh Poustevníkův prst - vyprávění o neskromném příteli japonsky a česky).
Jak se řekne 1 až 10 (a 100) v mnoha jazycích
2015
Švédské jazykové a historické okénko: Plåga - pliaga - plague a blåd måst gå
Slova podobná v mnoha jazycích: SLUNCE (jak se řekne SLUNCE ve mnoha jazycích světa?)
2014
Italsko-český slovník jako dárek od mého syna Petra (vytvořen spontánně v 6 letech po dovolené v Itálii v roce 2012, přídáno sem 5/2014)
O původu slova VLK čili wlkwos, wilk, volk, wolf, lupus, lykos, vrk (a farkas)
2013
Kryštof Kolumbus - Emil Holub aneb dva cestovatelé, stejné příjmení
České "jo" a výslovnostní pás A--->O od maďarštiny až po bavorštinu
Jak jsem pil nekobylí koňské mléko
Názvy různých variací kvašené zeleniny v mnoha jazycích - sestaveno pro moji knihu Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu.
Monopol na slova: Metelescu blescu aneb Bude pan Svěrák platit Metelescuovým a Blescuovým?
Japonsko znamená Země vycházejícího slunce
Jazykový - zdánlivě vulgární - vtip o Mississippi.

Zajímavosti odjinud: (přemístěno pod Odkazy -> Jazyky)