Švédské jazykové a historické okénko
Plåga - pliaga - plague a blåd måst gå

Nedávno jsem náhodně narazil na jedno švédské slovo významově podobné svému slovenskému ekvivalentu: pl
åga. Zatímco v češtině nic takového nemáme, slovenština ho má v podobě pliaga, ve smyslu něčeho nepříjemného, co někoho trápí, přepadlo, potkalo či zaskočilo a nejde se toho jen tak zbavit, používá se jako nepříjemnost, nemoc, prokletí, plevel i v přeneseném smyslu a zřejmě stejně ve švédštině i slovenštině. Později mi došlo, že souvisí s anglickým slovem pro mor: plague, které se ovšem rovněž používá v širším významu. Etymologicky je kořenem všech těchto slov pozdní latina se svým výrazem pro mor (běžně latinsky pestilentia), který zněl plaga. (Další nejen jazykové podobnosti a spojitosti najdete v mé genealogické knize Kdo jsme a odkud přicházíme? Netušené souvislosti hledání předků.)
Pro nás, co máme rádi zajímavosti z oblasti příbuznosti jazyků a slov, je zajímavé slyšet něco podobného ve švédštině a slovenštině. Například v této středověké švédské baladě o horské trollce, která se snaží namluvit si mladého zemana ("ungersven"), aby se zbavila svého prokletí (min plåga), v podání švédské skupiny Garmarna: Herr Mannelig (Pan Mannelig). 
Přidejme od stejné skupiny ještě něco drsněji středověkého - Varulven čili Vlkodlak: Dívka jde lesem a potká vlka (vlkodlaka), prosí ho, aby ji nesežral a nabízí mu jednu cennost po druhé. Vlk na to vždycky odpoví, že je mu to na nic a že - švédsky se třemi kroužkovanými å: blåd måst gå. Tedy: Krev musí téct. Což bude rozumět každý, kdo umí anglicky, protože je to podobné jako "blood must go". Dopadlo to nakonec špatně (její milý našel v lese ukousnutou ruku), ale melodie je pěkná. Švédský text s překladem do angličtiny je zdeMimochodem: Nejlepší způsob, jak se učit jazyky, je učit se je právě na tom, co se nám líbí, takže pro ty, co se jim líbí švédština i středověké balady, ještě Garmarna: Vänner och fränden (Příbuzní a přátelé) a Hilla Lilla, Herr Holkin, všechny tři se švédským i německým textem na obrazovce, a Brun (s anglickým překladem). Rosenbergs Sjua: Rätt nu lider det åt Mikaeli.
--
A na závěr něco psaného o počátcích Švédska: Murder, myth and magic: Where Sweden began. A ještě něco o novější historii: Švédsko zbohatlo díky liberalismu, nikoliv socialismu - výborný článek vysvětlující příčiny a vývoj švédského hospodářského zázraku, zhruba v letech 1850-1950 se produkce ve Švédsku zosminásobila. Článek zcela boří mýtus o bohatém Švédsku jako důsledku politiky sociální demokracie, totéž v angličtině: How Laissez Faire Made Sweden Rich
A ještě na téma Švédsko a ne zrovna podařená integrace imigrantů: Die großzügigen Schweden zahlen einen hohen Preis a kritika do vlastních řad od muslima: In Sweden and the West, what message are we Muslims sending? Utajování informací o trestných činech, pokud je spáchal imigrant (utajovací kód 291). Something going on in Sweden. 55 police no-go zones.
Tohle je zvlášť neuvěřitelná zpráva: bojovníci ISIS, kteří se vrátí do Švédska, dostanou byt a dávky, aby se tak předešlo jejich opětovnému zapojení do islamistických sítí. Kdo to vymyslel? Město Lund, 2016: Reintegration of IS fighers in Lund, Sweden, almost unbelievable, here a great article on granting welfare benefits to jihadis all over Western Europe, true but almost unbelievable as well. Violent crime in Sweden is soaring (1-2/2018).
No-go zones for police in Sweden. How migration in Sweden failed (Jak selhala migrace ve Švédsku, video s českými titulky upozorňující na problémy nám tak dobře známé z dob pozdního komunistického socialismu - vyhazování z práce za názory, strach vyslovit svůj názor, nesvoboda slova v určitých otázkách apod.). A ještě jeden drsný článek v angličtině: The Relentless Radicalization of Sweden.

KAREL MACHALA (6/2015) // Švédskou vlajku upletl můj syn David Machala v programu Knit As Grandma (6/2016). Odkazy jsou dodávané i později.