5-alfa-reduktáza

Netoxické klíče na zbytnělou prostatu i padání vlasů?

(Ad: Testosteron, DHT, 5-alfa-reduktáza a její inhibitory)

Potíže se zbytnělou prostatou i vypadáváním vlasů mohou mít v řadě případů jeden společný jmenovatel i společné řešení, jak se zdá. Jednou tento problém může nastat u většiny nebo velké části z nás, v pozdějším věku prý některým z nich či oběma trpí většina mužů (ale mnozí už třeba ve třiceti) a část žen a tak je dobré tuto informaci zveřejnit pro obecné použití.

Moje knihy * RegeneVOX * Odkazy - zdraví, výživa, alt. terapie * Odkazy * Starší články * Překladatelské služby * Jazykové okénko * Zápisky z cest * Vox ex auspice * O mně * Kontakt

Ve zkratce jde o to, že čím jsme starší, tím víc se nepříznivě mění poměr mezi mužským hormonem (který mají i ženy) testosteronem a dihydrotestosteronem (DHT) a tento poměr jde příznivým směrem měnit či zvrátit používáním inhibitorů 5-alfa-reduktázy. Viděl jsem výsledky osobních pokusů někoho ze zahraničí na fotografiích - plešatění jednoho pána a obrácení tohoto procesu, ale neznám ho osobně, proto je to informace, se kterou každý musí naložit tak, jak uzná za vhodné, případně dále téma studovat.

Klíčem této metody je jíst potraviny, které inhibují (tlumí) 5-alfa-reduktázu a tím ten poměr testosteronu a DHT mohou zvrátit či změnit k takovému, který se vyskytuje v mladším věku. A tyto potraviny či prvky zahrnují mimo jiné následující:

1. zdravé tuky kyselina alfa-linolenová a gama-linolenová (vícenásobně nenasycený tuk známý též jako ALA resp. GLA).

ALA patří do rodiny omega-3 tuků a GLA do rodiny omega-6. Vyskytují se hojně například ve lněném oleji (ALA), blíže viz moje kniha Géniové na prahu nové medicíny a v ní kapitola o dr. Budwigové, kde jsou ideální recepty na maximální využití tohoto zdravého tuku organismem). Konopný olej a konopná semínka obsahují rovněž ALA, ale i GLA. Vlašské ořechy (ALA i GLA).

2. bobule Serenoa repens/Saw Palmetto

Pilovitá palma čili latinsky Serenoa repens, známá pod anglickým názvem Saw Palmetto je dalším inhibitorem enzymu 5AR. Je možné sehnat jak bobule, tak i přípravky z lékárny.

3. zelený čaj

Japonci ho pijí hojně, tak by bylo zajímavé zjistit, zda trpí méně zbytněním prostaty a/nebo plešatostí. První nakouknutí přes Google tuto domněnku potvrzuje - běloši a černoši plešatějí prý častěji (ve větším procentu obyvatel a zejména mužů) než Asiati. Mohlo by to být i zeleným čajem? Mohlo. Ale mohlo by to být i něčím jiným, včetně např. celkově lepší stravy (minimálně u průměrného Japonce oproti průměrnému Evropanovi). Vedle zeleného čaje existuje i extrakt ze zeleného čaje.

4. L-lysin

Aminokyselina lysin se vyskytuje v mnoha potravinách bohatých na proteiny (vysoký obsah mj. v parmezánu 3 g/100 g, různá masa, sojové boby a čočka mají asi 2 g/100 g). Sojové boby nelze z důvodu obsahu antiživin doporučit jíst v jiné než fermentované podobě (miso, natto - fermentace antiživiny řeší, viz moje kniha Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu). Nakolik je lysinu v potravinách dost na dostatečnou inhibici enzymu 5AR, a nakolik je lepší doplňovat lysin (mj. působící i proti virům) přímo ve formě čisté aminokyseliny L-lysin v tobolkách, to je otázka pro další bádání.

5. Lykopen

Dalším inhibitorem enzymu 5AR je lykopen (mj. v rajčatech, ale i jako přípravek - uvádím vždycky i přípravky, které mohou být lépe dávkovatelné ve velkých množstvích, i když mnohdy funguje lépe příroda než extrakty, protože v potravinách, zejména čerstvých, každá živina působí synergicky s jinými živinami - z nichž mnohé ani neznáme, což může účinek zvyšovat).

6. zinek

Zinek je obsažen hojně např. v dýňových a slunečnicových semínkách či pomazánkách z nich, vedle zinkových tablet z lékárny pro toho, kdo jim dává přednost, potom ale nejlépe užívat i se selenem)

7. vitamín B2 (riboflavin)

Je v mnoha potravinách, ale samozřejmě i v B-komplexech. Brát hodně syntetického znamená barvit si moč nažluto, tělo se ho zbaví, ale po troškách, nemáte-li ho v potravě dost, určitě nezaškodí ani ten tabletový v B komplexu. Takže: vitamín B2 riboflavin.

***

K enzymu 5-alfa-reduktáza a jeho inhibitorům jsou už i stránky na wikipedii, např. zde, pokud někdo chce studovat dál. Ještě poznámka, že inhibice tohoto enzymu může mít potenciálně i negativní účinky (které se nemusejí týkat jen přípravků - inhibitorů syntetických, ale i těch v potravinách, takže i zde určitě platí všeho s mírou). U přírodních prostředků je ale jakékoliv riziko výrazně menší než u přípravků konvenční medicíny. Kdo potřebuje a trpí jedním z těchto problémů, má dnes možnosti hledat na internetu dál a stát se expertem na téma vlivu tohoto enzymu a jeho inhibice a přírodních prostředků k tomu vhodných. Pokud někdo objeví další prostředky působící podobně a dá mi vědět, můžu je sem přidat. A pokud někdo bude mít pozitivní zkušenost a zruší takto problémy s prostatou nebo řídnoucí vlasový porost, nebylo psaní tohoto článku zbytečné.

KAREL MACHALA, psáno na přelomu měsíců 02-03/2015