Žlučník a jeho byliny

Žlučník a "jeho" byliny

(Vyšlo v příloze Zdravotnických novin - Pacientské listy, ..../2010)

Moje knihy * RegeneVOX * Odkazy - zdraví, výživa, alt. terapie * Všechny odkazy * Starší články * Překladatelské služby * Jazykové okénko * Zápisky z cest * O mně * Kontakt

Nejeden žlučník odejde z tohoto světa dříve, než jeho majitel. Nejeden žlučník svého majitele dlouhodobě trápí - anebo je tomu možná ve skutečnosti naopak. Příroda však naštěstí dala lidem a dalším živočichům byliny, které mohou účinně pomoci. Samozřejmě nejlépe vedle úpravy životosprávy, protože žádný lék, bylina ani procedura nebude dlouhodobě fungovat, pokud se neodstraní příčina potíží.

Pampeliška a rozbíječi kamenů

Snad nejznámější "plevel" našich zahrad i luk zvaný odborně taraxacum officinale je výborným stimulantem tvorby žluči. Není to nikdo jiný než důvěrně známá všudypřítomná pampeliška. V Německu v roce 1952 dokonce výzkumníci provedli jednu studii (s lékem Hepatichol, především na bázi pampelišky), z níž vyplynulo, že žlučníkové problémy mnoha pacientů přijímajících tento stimulant tvorby žluči se upravovaly do několika dní. Pampeliška je bylina, která je kromě hořčin stimulujících žluč bohatá také na alkalické minerálie, antioxidanty a další živiny, je jedlá i za syrova, je zdarma a dostupná všude. Opravdu si zaslouží nálepku "plevel"?

Exotičtějším, avšak rovněž dobře známým stimulantem tvorby žluči je kurkuma, indické koření prodávané samostatně nebo ve směsích jako je kari. V 70. letech minulého století zjistili jiní němečtí vědci, že ve spojení s ostropestřcem a vlaštovičníkem zvyšuje tvorbu žluči až na šestinásobek.

Dalším známým stimulantem tvorby žluči je čínská bylina koptis čínský (Huang Lian, Coptis chinensis), jedna z 50 nejdůležitějších bylin tradiční čínské medicíny.

K nejnepříjemnějším problémům žlučníku patří kameny. Existuje řada bylin, které dokáží pomalu působit na rozpouštění či zmenšení kamenů. Nejznámějším prostředkem jihoamerických indiánů je pravděpodobně již po celá tisíciletí Chanca Piedra (Phyllanthus niruri). Kečuánské slovo "čanka" (rozbíjet) ve spojení se španělským slovem pro kámen ("piedra") charakterizuje indikaci této byliny, která se používá jak v případě žlučníkových, tak i ledvinových kamenů, a která byla předmětem mnoha výzkumů vědců od Brazílie až po Japonsko.

Proti kamenům umí dle zkušeností mnoha uživatelů působit také esenciální oleje další dobře známé rostliny - máty peprné. Cenné je rovněž její protizánětlivé působení a pro problémy se žlučníkovými kameny je podstatné také to, že jde o svalový relaxant. Kůra dřišťálu, což je keř rostoucí na velmi mnoha místech nejen ve střední Evropě, pomáhá jak proti kamenům, tak i zánětům žlučníku. Šanta kočičí není pouze pro kočky nebo – jak se říká - "pro kočku", ale používá se rovněž na pomalé rozpouštění kamenů ve žlučníku.

Byliny, kameny, olej

Nejvěhlasnější procedurou pro "vymetání" žlučníkových kamenů i tukových či dalších usazenin ze žlučníku a jater, známou v kruzích alternativních lékařů a lidové medicíny v USA i v Evropě, je tzv. gallbladder/liver flush ("žlučníkový/jaterní proplach"). Na tuto metodu nedají dopustit mnozí alternativní lékaři i nadšení pacienti po celém světě, kteří se díky ní zbavili kamenů a dalších potíží. Ze svědectví těchto lidí a ústního podání lze soudit, že jde o jednu z nejúčinnějších terapií v oblasti odstraňování kamenů, tukových či toxických usazenin ze žlučníku a jater. Na internetu (mj. na stránkách curezone.com) lze najít stovky, ne-li tisíce svědectví takto vyléčených lidí. V pozadí tolika pozitivních svědectví jen těžko může stát nějaká ziskuchtivá firma, protože základem procedury jsou ingredience, které jsou levné a většinou v každé domácnosti snadno dostupné jako potraviny.

Proceduru je v ideálním případě nejlepší provádět s vědomím lékaře, který metodu zná a může poskytnout doporučení pro případ, že se ve žlučových cestách zasekne větší vycházející kámen. Před samotnou procedurou se doporučuje pro zvýšení pravděpodobnosti úspěchu několik týdnů změkčovat kameny pomocí bylin, případně jablečné šťávy. Někdy bylinné změkčování a zmenšování stačí a kameny vyjdou i bez procedury. Procedura má více variant, jedna z nich doporučuje využití čínské byliny Jin Qian Cao (Lysimachia christianae, Gold Coin Grass) v podobě tinktury, která během několika týdnů změkčuje a někdy i rozpouští kameny.

Skutečné versus domnělé kameny

Samotná jednodenní procedura zahrnuje dopolední konzumaci netučných potravin jako je pouze ovoce či třeba celozrnný chléb se zeleninou (případně úplný půst). Cílem nekonzumace tuků v daný den je, aby se nahromadila žluč v játrech a aby zatím neodcházela do tenkého střeva. Poté se nejí několik hodin nic. Několikrát se podá roztok solí síranu hořečnatého z lékárny, aby se zvětšila průchodnost žlučovodů. Před spaním se vypije směs olivového oleje a grapefruitové nebo citronové šťávy (pro přesný popis procedury zde není prostor). Tato směs vyvolá vypuštění nahromaděné žluči z jater a žlučníku. Případně se přidá termofor na jaterní oblast a usíná se na boku, kde jsou játra.

Ráno dojde k několika stolicím, obsahujícím v případě úspěchu (někdy ne při první proceduře) kamínky nebo vypláchnuté usazeniny ze žlučníku a jater. Téměř každý objeví již napoprvé desítky velkých zelených měkkých "kamenů", které jsou ovšem nejčastěji jen vedlejším produktem procedury (olivový olej se žlučí) a nejde o kamínky ze žlučníku. Cílem nejsou tyto "kameny", ale ty skutečné, které tok žluči z jater někdy již napoprvé – a někdy až třeba napočtvrté po mnoha týdnech - dostane ven. I když nevyjdou žádné kameny (ne každý nějaké má), ale pouze toxiny a tukové usazeniny, má to rovněž význam pro zdraví. Skutečností je, že mnoho lidí si takto ušetřilo operaci, dalším se zlepšily zdravotní problémy související s funkcí jater a žlučníku. A jiným se tak vyřešily problémy související pouze nepřímo, včetně kvality spánku (např. tradiční čínská medicína vidí souvislost mezi zhoršenou průchodností jater a žlučníku a následným vznikem deprese či nespavosti). Jako je tomu s každou terapií, ne každému tato procedura pomohla a někoho kaménky na cestě ven potrápily. Bohužel ani přes stovky pozitivních hlášení konkrétních lidí nikdo dosud nenašel finanční zdroje pro ověření procedury ve vědecké studii. Přitom nejde jen o prostředek lidového léčitelství, protože existuje nemálo velmi vzdělaných a inteligentních lékařů, kteří na účinnost této metody nedají dopustit.

KAREL MACHALA

www.karelmachala.cz