Nekonvenční terapie

Nekonvenční terapie v arzenálu domácnosti

Netoxické a neinvazivní postupy, prostředky a znalosti, které je dobré mít po ruce nebo v hlavě

Zde je můj seznam účinných alternativních terapií a postupů pro detoxikaci, které lze využít, pokud chceme udržovat co nejlepší zdraví a/nebo řešíme nějaký zdravotní problém. Seznam bude dále doplňován a jeho cílem je pomoci co nejvíc lidem, ať už využívají souběžně konvenční léčbu nebo ne, ať už řeší nějaký zdravotní problém nebo jen chtějí zůstat zdraví do té míry, do jaké to umožňuje jejich současný stav, a co nejdéle, nejlépe i zvrátit nepříznivý stav či nepříznivé trendy v jejich vlastním zdraví.

Slunce na pokožku a přirozená tvorba vitamínu D (působí proti mnoha degenerativním i infekčním chorobám, mj. tvorba vlastních antibiotických látek kathelicidinů, ale až od vyšších hladin vitamínu D v krvi, které má jenom velmi malá část populace střední Evropy, pokud o to vysloveně neusiluje) - viz např. moje 2. kniha i další zdroje. Severojižní gradient (pokles výskytu hlavních degenerativních nemocí od severu k slunečnému jihu) jasně ukazuje význam vitamínu D. Pro konvenční medicínu přes nepopiratelný vztah toto ani mnoho let po důležitých zjištěních vědy není téměř žádné téma.

Slunce jako přirozený zdroj světla má vliv na neurohormony, náladu i celkové vyladění funkcí organismu. Kde je zataženo celé týdny (např. v zimě ve střední Evropě), lze využít plnospektrální umělé zdroje světla. Netýká se to pouze nálady a psychiky, dostatek kvalitního světla ovlivňuje fungování organismu obecně.

Autoterapie vnímáním štěstí. Jak říká Matthieu Ricard, kterého média nazývají "nejšťastnější člověk na světě", štěstí lze navodit pouhým cvičením pocitů štěstí, protože nejde o nic přicházejícího zvnějšku, ale o náš vlastní výtvor. Říká, že stačí čtvrthodina denně. Mozek se postupně přenastaví a strhne pak k lepší činnosti i imunitní a hormonální systém. Anglicky zde: Being happy takes just 15 minutes a day. Jde o soustředění se na to, za co jsme vděčni, co nám působí radost, proč je na světě krásně, koho máme rádi, co všechno je krásné, milé, příjemné atd. I ten, kdo nic takového v životě nevidí, po pravidelném cvičení štěstí donutí prý nakonec mozek, aby štěstí vnímal, vytvářel a v důsledku toho budoval silnou imunitu.

Výživa v optimálním případě musí dodávat všechny makro- i mikroživiny, bez kterých se neobejdeme. Zejména tzv. esenciální živiny, kterých je minimálně padesátka - jejich nedostatek vyvolává prokazatelně symptomy a nemoci bez ohledu na dostatek pohybu, emoce, nevystavování se chemikáliím apod.). Konvenční medicínou velmi podceňovaná oblast, zpravidla bohužel provázená hlubokou neznalostí vztahů chybějících živin a symptomů a nemocí z toho plynoucích. Bohužel není vůbec těžké nastudovat o výživě mnohonásobně víc kvalitních informací, než se dnes běžně naučí lékaři na lékařských fakultách.

Střevní výplach - nálev - klystýr: irigátorem a vodou, biokávou, s přídavkem probiotik, speciální výplachy (močí, odpařenou močí) atd. Metod výplachu je nepřeberné množství. Proti výplachům zpravidla varují lékaři, kteří s nimi nemají žádné zkušenosti ani znalosti, takže v tomto bych doporučoval raději věřit slavnému gastroenterologovi (který stál na počátku kolonoskopie a viděl trávicí trakty více než čtvrt milionu lidí) dr. Hiromimu Šindžovi (Hiromi Shinja) z Japonska (viz moje kniha), který výplachy velmi doporučuje (včetně výplachů biokávou s probiotiky).

Speciální léčebné diety

- syrová strava (bezmasá varianta - zelenina, ovoce, štávy, ořechy, klíčená semena atd., viz moje kniha), syrová strava včetně biomasa (z kvalitního zdroje pro minimalizaci nebezpečí získání parazitů - u nás je tato varianta asi dost obtížně realizovatelná bezpečným způsobem).

- protokol dr. Budwigové s tvarohem a lněným olejem (viz moje kniha)

- ozdravné, probiotické a detoxikační účinky kvašené zeleniny (viz moje kniha) - velký vliv i na tvorbu neuropřenašečů / neurohormonů

- makrobiotika (viz dvě knihy Hermana Aihary, které jsem přeložil)

- šťávová čistící dieta (zpravidla krátkodobě - podávání čerstvě odštavené zeleniny a ničeho jiného) - viz např. Breussova dieta.

- dieta s minimalizací nebo omezením cukrů a škrobů (paleolitická strava lovců a sběračů doby kamenné, Atkinsova dieta, atd.)

- dieta dr. Jelinka (primárně zaměřená proti roztroušené skleróze, ale nejen proti ní)

Není třeba připomínat, že každý jsme jiný a tyto různé diety pomohly různým lidem, nikoliv všechny všem. Co je pro jednoho lék, může stav jiného zhoršit. Geneticky se lišíme - někdo potřebuje víc proteinů a zdravých tuků a minimum sacharidů, někdo víc sacharidů (nikoliv rafinovaných). Můžeme lépe zpracovávat lovecko-sběračskou stravu nebo neolitickou zemědělskou stravu, nikomu ale neprospěje cukrovo-aspartamovo-margarínovo-éčková dieta s čištěnými potravinami téměř bez minerálů, vitamínů, masem plným antibiotik, krmeným masokostní moučkou, zaplísněné obilí či ořechy, potraviny pěstované na vyčerpaných půdách bez dodávání desítek živin, to je asi už dnes mnoha lidem jasné.

Půsty a přerušované půsty - ty druhé snese téměř každý i denně a spočívají v podávání jídla pouze v rozmezí 8 nebo méně hodin každého dne a nepodávání čehokoliv kromě čisté vody v době zbývajících 16 hodin. Vede k postupnému pročištění (v závislosti na tom, co jíme v oněch 8 hodinách - konzumace benzínu (legrace), rafinované cukry a umělé tuky, umělá sladidla, éčka a chemikálie očištění zrovna nepomohou). Kdo má odvahu provádět úplné delší půsty o vodě, najde inspiraci např. zde nebo v mnoha knihách.

Zajímavá je též Fast Mimicking Diet (FMD, dieta napodobující půst, vědecky ověřena na myších - dr. Valter Longo), kdy se po pět dnů z každého měsíce jí jen speciálně sestavená nízkokalorická strava (příklad: denně tři malá avokáda se zelenými šťávami nebo nápojem ze sušené zelené trávy) a zbytek měsíce se jí normálně.

Posílení parasympatiku (nervus vagus mj. tlumí záněty): 1. vystavování se chladu (zimní procházky, sprcha studenou vodou), 2. hluboké a pomalé dýchání, 3. zpívání si, brumlání, kloktání, 4. probiotika, 5. meditace, 6. omega-3 mastné kyseliny, 7. pohyb a cvičení, 8. masáže 9. smích a pobyt v příjemné společnosti.

Pravidelné čištění jater (popsáno např. na sugama.cz zde) a ledvin

Zelené superpotraviny - chlorella, spirulina, pšeničná či ječmenná tráva (k dostání je sušená, ale nejlépe účinkuje vlastní čerstvě odšťavená obilná tráva), atd. Chlorofyl pomáhá tvořit energii nejen rostlinám (fotosyntéza), ale - jak se zjistilo nedávno - i u savců funguje spojení chlorofylu zkonzumovaného se slunečním svitem a má pozitivní dopad na zdraví.

Eliminační diety pro zjištění a vyřazení alergenů - bude popsáno v samostatném článku

Detoxikace přes kůži (sauny, otevírání pórů speciální masáží, pocení v souvislosti s pohybem apod.). Studená a kontrastní sprcha (10 účinků popsáno zde).

Protiparazitické kúry - někomu postačí přírodní prostředky (křemelina, česnek, dýňová semena, ostré papričky atd.), někdo sáhne po účinných medikamentech jako jsou protiparazitické léky. Odčervujeme pejsky, na sebe zapomínáme a není to zanedbatelný problém.

Detoxikační přírodní prostředky - psyllium (jitrocel indický) projde střevním traktem a naváže na sebe něco z toho, co dovnitř nepatří. Podobně i další prostředky např. na bázi křemíku atd.

Čistý vitamín C - kyselina askorbová - bez plnidel, v prášku pro gramové dávky - podávání gramových dávek rozpuštěných ve vodě, např. 1-2 gramy každou hodinu pět a víckrát za den dobře likviduje mj. běžná nachlazení a virózy, ale teprve v dávkách pod hladinou střevní tolerance (zpravidla přes 10 g denně, těsně pod dávkou, která by způsobovala průjem, u každého je ta hladina jinde). Blíže viz Linus Pauling - celá kapitola v mé knize, kde je i tabulka dr. Cathcarta ukazující u jednotlivých chorob potřebu vitamínu C, která dokáže nemoc zachycenou na začátku úplně zlikvidovat.

Vyhýbání se umělým, nepřirozeným potravinám - všechno, s čím se naše geny nepotkaly nebo běžně nepotkávaly nejen před tisíci lety, ale dokonce ještě ani před pouhými pěti generacemi (asi 150 let) je pro organismus nutričním stresem. Patří sem i umělý rafinovaný cukr, transmastné kyseliny čili transtuky vzniklé zahřátím nad zhruba 200 stupňů, umělé tuky, umělá sladidla (až na výjimky vyskytující se v přírodě) atd.

Dýchací a energetická cvičení, jóga, čchi-kung, tai-či apod.

Šank prakšalana - jógová technika očišťování trávícího traktu slanou vodou. Néti - jógová technika očišťování nosu a dutin slanou vodou.

Cvičení a sport, procházky, pravidelný denní režim, dostatek spánku, odpočinku, vypínání myšlení

Poskakování (trampolína, jízda na koni apod.) - povzbuzuje lymfatický oběh a tedy i detoxikaci, vedle účinků podobných účinkům jiného cvičení

Relaxace, která měřitelně dokáže zklidnit mozkové vlny na hladinu alfa, delta a théta (ať už bez čehokoliv, s přístroji či nahrávkami)

Antibioticky, antimykoticky, antiparaziticky působící látky - česnek, olej z oregána, propolis, jablečný ocet, zázvor, kurkuma ...

Kyslíkové a oxidační terapie různého typu (ne všechny lze využít doma) - ozonizace krve, vzduchu, vody i oleje, peroxid vodíku, obyčejný kyslík atd. Sem patří i CDS a MMS (terapie využívající chlordioxid).

Léčivá síla pobytu v přírodě - pobyt v přírodě, lese, mezi rostlinami prokazatelně léčí (viz např. článek The healing power of nature)

Byliny a bylinné čaje - šalvěj, tulsi, řepík a tisíce dalších podle vlastních zkušeností (každý jsme jiný a co jednomu prospěje, jinému vadí)

Výtažky z bylin a pupenů

Čištění nervové soustavy odvarem z bobkového listu

Adaptogeny - látky zpravidla z rostlin působící zlepšenou adaptaci organismu rostliny a následně i člověka, který je používá, proti různým stresorům (fyzickým, psychickým, chemickým atd. - opět: stres není jen o psychice, ale i o ní, chemický či nutriční stresor je taky stresorem). Schizandra, echinacea, astragalus, gotu kola, mateří kašička, dong quai, echinopanax, ženšen atd., viz např. můj článek z roku 2000.

Divoce rostoucí jedlé rostliny - pampeliška kořen i listy, medvědí česnek, česnáček lékařský, atd. Miliony let boje proti plísním, virům atd. mají za sebou i rostliny, které v procesu evoluce vytvářely látky, které stejně tak mohou pomáhat i člověku. Není to žádné šarlatánství, naopak šarlatánství je popírání toho, že v přírodě se takové látky za miliony let evoluce tvořily a že člověk je může rovněž využít proti podobným mikrobiálním zátěžím.

Biopotraviny - biologicky pěstované potraviny, tedy vyhýbání se konzumaci stopových množství pesticidů, herbicidů a insekticidů, které jsme nejedli ještě ani na začátku minulého století

tedy pouhé tři generace zpátky), takže na ně nejsme adaptováni. Není to žádná móda, ale nutnost - jíst nechemizované potraviny bylo běžné po 99,99999999 % historie lidstva. Kdo to zpochybňuje, měl by se nad tím číslem znovu zamyslet.

Vyhýbání se chemikáliím, které do těla nepatří, v maximální možné míře, a to i jejich aplikaci na pokožku, vlasy apod. Záleží i na výběru kosmetických prostředků, pokud vůbec nějaké potřebujeme.

Elektromedicína a frekvenční terapie - zappery a frekvenční generátory, plazmové generátory

Masáže - ájurvédská masáž (např. jedna z těchto, zejména širodhara), Bowdenova, běžná masáž, atd. atd.

Magnetoterapie - několikadenní působení drobných magnetů na páteř zvýší prokrvení míchy s dopadem na celý organismus, další možností je působení magnetů na lokální problémy, kde pomůže prokrvení a vystavení případných patogenů působení magnetické síly.

Tradiční, tisíciletími prověřené postupy - ájurvéda, tradiční čínská medicína atd.

Zařízení na úpravu vody, pokud pijete vodu z vodovodu - vodní filtry (nejlépe asi reverzní osmóza, ale každé odstranění čehokoliv, co do organismu nepatří, je lepší než nic).

Pití kvalitní vody.

Pro inspiraci a zamyšlení od Tomáše Broučka, detoxy.cz: 99 tipů pro zdravý a spokojený život

(Bude dále doplňováno)

KAREL MACHALA, 2/2014, 11/2016

RegeneVOX * Moje knihy * Odkazy - zdraví, výživa, alt. terapie * Všechny odkazy * Překladatelské služby * Jazykové okénko * Zápisky z cest * Rozcestník textů * O mně * Kontakt