Zdravá játra
Zdravá játra – sídlo odvahy a klidu?
(Vyšlo v příloze Zdravotnických novin - Pacientské listy, 11/2010)
Játra byla po tisíciletí důležitým symbolem okultních praktik. Podle představ dávných šamanů obsahovala tajemství osudu a proto se používala při věštění. Na Blízkém východě a ve Středozemní oblasti se snažili lidé číst budoucnost z jater ovcí. V indických a perských jazycích se slovo játra používá dodnes také jako metafora pro odvahu a sílu. Ale i úplně na jiném konci světa - u jihoafrického kmene Zulu - se pro játra a odvahu používá stejné slovo.
Játra a zlost
V židovském Talmudu se o játrech píše jako o sídle zlosti. Souvislostí mezi játry a zlostí si všimla také tradiční čínská medicína. Symptomy projevující se v nepřiměřeném vzteku či zlosti si moudří čínští lékaři nespojovali s ničím psychologickým, ale s přetíženými či špatně fungujícími játry. Logicky potom tento problém neřešili povídací terapií a napravováním myšlenek, ale snažili se pročistit játra a odlehčit jim změnou stravy.
Z čínských tradic dodnes – a často s velkými úspěchy - vycházejí mnozí lékaři orientovaní na detoxikaci a přírodní metody léčby. Např. slavná dr. Sandra Cabot z Austrálie (přezdívaná "The Liver Doctor") píše, že "je velmi důležité pravidelně pročišťovat játra, protože – jako je tomu u každého filtru – i tento se může zanést a být blokován nadměrným množstvím odpadových produktů." Doporučuje svým pacientům úpravu stravy a výživové doplňky vhodné pro posílení jater: antioxidanty, esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny, enzymy, přírodní antibioticky působící látky a fytonutrienty.
Filtrace, regenerace a Prométheus
Játra jsou nepostradatelným orgánem. K jeho funkcím patří kromě filtrace toxinů a mikrobů z krve také tvorba žluči (nejen) pro trávení tuků, tvorba cholesterolu jako životně důležitého prekurzoru hormonů a vitamínu D, "skladování" některých vitamínů a minerálií (vitamín D, A, B12, železo, měď) a glukózy ve formě glykogenu, a mnohé další.
Zajímavé je, že játra jsou orgánem, který se dokáže až zázračným způsobem regenerovat. Ze čtvrtiny jaterní tkáně někdy dorostou celá játra, a to i během týdnů až měsíců. Snad tady má svůj původ pověst o Prométheovi ze starých řeckých bájí. Toho bohové potrestali za to, že lidi naučil využívat oheň. Jsa přikován ke skále, každý den musel snášet, jak k němu přilétal orel a ukloval mu játra, která do dalšího dne dorostla… Staří Řekové možná o regenerační schopnosti jater něco věděli.
Mocný vitamín C
K nejčastějším vážnějším zdravotním problémům jater patří steatóza (ztukovatění), poškození alkoholem či léky, cirhóza, virové záněty, rakovina. Steatózou prý ve vyspělých zemích trpí po 50. roce věku více než polovina populace. Cirhóza je zejména nemocí alkoholiků, ale není tomu tak vždy. Obvykle prý zcela zdravá játra vydrží něco kolem půl litru whisky denně po dobu deseti let, než dojde k cirhóze, ale je to samozřejmě individuální. Hepatitidy jsou další nepříjemnou skupinou nemocí. Podle ortomolekulárně orientovaných lékařů a vědců jako byl dr. Cathcart či biochemik a dvojitý nositel Nobelovy ceny dr. Linus Pauling je dokáže velmi rychle vyléčit podávání vysokých dávek vitamínu C. Vysoké přitom znamená nikoliv stovky miligramů v tabletách, ale desítky gramů denně intravenózně. 50 gramů denně dle dr. Cathcarta (blíže v mé knize Géniové na prahu nové medicíny) eliminuje žloutenku do týdne. Také dle jednoho z průkopníků ortomolekulární medicíny dr. Fredericka Klennera velmi vysoké dávky vitamínu C (mezi 500 a 900 mg na 1 kg tělesné hmotnosti denně) mohou vyléčit hepatitidu do dvou až čtyř dnů. Již 5 gramů vitamínu C denně dokáže ze ztučnělých jater dostávat tuk postupně ven (Ritter, 1986).
Netoxická, přesto málo využívaná
Přesto se tyto netoxické metody dosud neprobojovaly do většiny ordinací ani nemocnic a neučí se o nich na medicíně. Vloni během "prasečí" chřipkové vlny došlo v Austrálii dokonce k tomuto případu: jeden pacient reagující na virus prasečí chřipky mimořádně špatně se dostal na hranici života a smrti a lékaři řekli příbuzným, že pro něj pravděpodobně již nebudou schopni nic dalšího udělat. Příbuzní znalí síly megadávek vitamínu C neoblomně a i přes velkou skepsi lékařů trvali na vyzkoušení terapie s intravenózním podáním vysokých dávek vitamínu C. Tak dlouho na lékaře naléhali, až se tito nechali přesvědčit. Pacientův stav se začal během hodin prudce zlepšovat, až se zcela uzdravil. Přestože jde o netoxickou fungující terapii zachraňující životy nejen v případě jaterních a virových chorob, k širšímu využívání zatím z těžko pochopitelných důvodů nedochází. Ale vraťme se výhradně k játrům: dle Vincenta Zannoniho (University of Michigan Medical School) již dokonce i tak nízké dávky jako 500 mg denně do určité míry chrání játra před ztukovatěním či cirhózou.
Kobalamin, GLA a byliny
U jaterních nemocí jsou užitečné také injekce vitamínu B12: významně dokáží snížit bilirubin v séru, žloutenku, anorexii, a dobu rekonvalescence (Jain, Mukerji, 1960). Mastná kyselina GLA obsažená hojně například v pupalkovém nebo brutnákovém oleji dle dr. Leonarda z University College v irském Galway podporuje regeneraci alkoholem zničených jaterních buněk. Pomáhá také překonávat kocovinu či dokonce depresi při ukončení konzumace alkoholu.
Léčení a upevňování zdraví jater mohou významně napomáhat také byliny. Dle studií z Německa i USA mohou pomáhat v regeneraci jater mj. tyto byliny: pampeliška, lopuch, heřmánek, lékořice a zejména ostropestřec mariánský. Toho si medicína váží a využívá ho poměrně často i v podobě řady léků. Některé symptomy poškození jater se při používání uvedených bylin zlepšují do několika týdnů. Příznivě působí také řada orientálních bylin jako je kurkuma, prorostlík, zázvor, ženšen, kardamom, ukon, houba reiši, schizandra, astragalus a psyllium. Ájurvédští lékaři používají bylinu tamalaki při jaterních potížích již dva tisíce let. V poslední době pak specificky při hepatitidě B, kde se prokázala nižší incidence rakoviny jater ve skupině léčené touto bylinou. Regeneračně na játra působí také jedna méně známá zelenina – artyčok, ovšem pouze v biokvalitě, protože pesticidy nemocným játrům opravdu nesvědčí.
KAREL MACHALA
Moje knihy * RegeneVOX * Odkazy - zdraví, výživa, alt. terapie * Všechny odkazy * Starší články * Jazykové okénko * Zápisky z cest * Překlady * O mně * Kontakt